Új Ipoly-híd ível át Őrhalom-Ipolyvarbó között a folyón

 

 

2023. december 1.

 

https://static.regon.hu/ma/2023/12/web-231002_dt--0620.jpg

A híd Ipolyvarbónál

 

 

Az Őrhalom és Ipolyvarbó (Vrbovka) közötti, 30,5 méter hosszúságú új Ipoly-híd és a kapcsolódó bekötőutak ünnepélyes átadására 2023. december 1-én került sor az átkelő északi oldalán, vagyis Ipolyvarbón.

Ünnepi beszédet Ondrej Lunter, Besztercebánya Megye elnöke, Balla Mihály, országgyűlési képviselő, Richard Raši, Szlovákia beruházási, regionális fejlesztési és informatikai minisztere és Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter mondott, majd ezt követően került sor az ünnepélyes szalagátvágásra.

https://static.regon.hu/ma/2023/12/tn4-web-231002_dt--0526.jpg

Az EU társfinanszírozásával 2,5 milliárd forintból megvalósult fejlesztéshez kapcsolódóan a magyar oldalon 1100 méter, Szlovákiában pedig 400 méter utat építettek.

Az új építmény Szent-Iványi híd (Szent-Iványiho most) nevet visel, keresztnév nélkül, pedig az elnevezés keresztnévvel vagy éppen a nélkül is alapos fejtörést okozhat, vajon ki állhat a név mögött?

Szent-Iványi Ferenc

forrás: facebook.com/Csemadok Ipolyvarbó

Nos, Szent-Iványi Ferenc (1731-1823) vármegyei főispán, királyi ítélőmester és országbíró volt, aki az Ipoly parti településre templomot, sőt pompás kastélyt építtetett. A kastély még 1945-ig, úgy-ahogy megmaradt, majd állapota miatt lebontották. A katolikus templom sekrestyéje alatti kripta a Szentiványi család - amely nagyban hozzájárult a község felemelkedéséhez - temetkezési helye. Itt nyugszik Szent-Iványi Ferenc is, aki Ipolyvarbón hunyt el.

(szerk. megj.: megítélés kérdése, mennyiben szerencsés a híd (rövid) elnevezése, ha a történelmi személyről szűkösek a hozzáférhető információk. Ráadásul Szent-Iványi névvel (Anzelm) Nógrádban is élt jeles személyiség, sőt ez a családnév a XX. sz. magyar történelmében is ismert volt. Az nem vitatható, legalább Ipolyvarbó lakossága tisztában van azzal, kiről nevezték el új hídjukat.)

https://static.regon.hu/ma/2022/11/tn4-web_221017_em--0113.jpg

Építési terület, a fotón felül Őrhalom, az alsó részen Ipolyvarbó látható

Az Ipoly 2023 nyári áradásakor az árvízszint alatt kialakított útpályaszintet, a már elkészült aszfaltozott utat, a folyó elöntötte, így azt egy időre lezárták. Mindez nem kevés értetlenséget, sőt felháborodást keltett sokakban, hogyan készíthették el így az utat, miért nem magasították, miért az árterületre került az.

A tervező FŐMTERV Zrt. ezt annak idején sajnálatosan röviden és a nagyobb nyilvánosság előtt nem kellőképpen kommunikálta, bár indokai logikusak voltak.

Vagyis jelentősen kisebb költséggel jár az általuk tervezett nyomvonal, hiszen az év vagy éppen az évek során az Ipoly ritkán árad ki olyan mértékig, hogy az utat le kell zárni, így az jó eséllyel folyamatosan járható. Ha mégis elönti a hullámteret, az csak napokig vagy 1-2 hétig tart, utána az út letisztítható és újra járható. Igaz, ez kényelmetlenséggel jár azoknak, akik rendszeresen használják az átkelőt, de nekik is el kell (kényszerűen) fogadni, az állam jelentős megtakarítás elérésével akart csak új hidat építeni. A tervezés során éppen ezért is minimalizálták a hullámtérbe kerülő forgalomtechnikai elemeket.

Az új híddal immár harminckilencre növekedett az Ipoly felett átívelő hidak száma. 2024-ben a Drégelypalánk-Ipolyhídvég közötti lesz a „jubiláló” negyvenedik átkelő.

2021-ben honlapunkon itt írtunk az új híd megépülésének híréről, közzétéve az alábbi fotót, amely a két település közötti akkori átkelési lehetőséget mutatta.

Jelentős előrelépés az Ipolyvarbó és Őrhalom közötti Ipoly-híd ügyében |  Felvidék.ma

fotó: felvidek.ma

 

 

2023. december 1.

jelöletlen fotók: magyarepitok.hu

forrás: felvidek.ma

 

összeállította: Nagy László